z prac rady miejskiej

     N A S Z E   W Ł A D Z E

RAMOWY PROGRAM DZIAŁANIA
RADY MIEJSKIEJ
W RUDNIKU NAD SANEM
NA OKRES KADENCJI 2002 - 2006

Zgodnie z § 15 Statutu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem uchwalonego Uchwałą Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem Nr XVIII/122/2000 z dnia 30 czerwca 2000 r zmienionego Uchwałami Nr: XXVIII/147/2000, Nr XXIX/183/2001, przedkładam radnym Rady Miejskiej w Rudniku nad Sanem Ramowy Program Działania Rady na okres kadencji 2002-2006. Ustalając program działania Rady chciałem ustalić kierunki naszej pracy tak aby połączyć Wspólnotę Samorządową pracą na rzecz Gminy i odpowiedzialnością za jej losy, aby praca ta przynosiła każdemu radnemu satysfakcję i budowała więź między Władzami Gminy a wyborcami. Poprzez takie działania chciałbym, aby mieszkańcy Gminy poczuli się jej współgospodarzami.

Ramowy Program Działania Rady Miejskiej zakłada w okresie kadencji rozwiązywanie problemów społeczno-gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem zadań inwestycyjnych, które rozpoczęte zostały w latach poprzednich.

Do takich zadań zaliczyć należy przede wszystkim:

1. budowa infrastruktury technicznej w Gminie a w szczególności:
a) budowa kanalizacji sanitarnej w pozostałej części miasta oraz w sołectwach Przędzel,
Przędzel - Kolonia, Chałupki i Kopki,
b) budowa sieci wodociągowej,

2. poprawa bazy oświatowej w Gminie, a w szczególności:
a) rozbudowa Publicznego Gimnazjum,
b) rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopkach,

3. poprawa jakości dróg w Gminie a w szczególności:
a) budowa dróg gminnych - ul. Zagórna w Kopkach,
b) renowacja nawierzchni chodników w mieście,
c) remonty bieżące nawierzchni ulic i dróg w Gminie.

Realizacja wyżej wymienionych zadań ma na celu osiągnięcie odczuwalnej poprawy życia mieszkańców i funkcjonowania Gminy. Zadania jakie stawia przed sobą Rada Miejska obliczone są na możliwości finansowe i potrzeby mieszkańców Gminy. Poszerzenie realizacji zadań związane będą z możliwością pozyskiwania środków pozabudżetowych ( w tym funduszy pomocowych), o które będziemy zabiegać.

Ramowy Program Działania Rady Miejskiej wytycza główne kierunki działania samorządu w następujących dziedzinach:
1. Finanse gminy, funkcjonowanie urzędu, jednostek podległych i pomocniczych.
2. Gospodarowanie mieniem gminnym.
3. Rozwój infrastruktury zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy ze szczególnym uwzględnienie inwestycji komunalnych w zakresie ochrony środowiska.
4. Oświata.
5. Kultura i Sport.
6. Rozwój inicjatyw gospodarczych i promocja Gminy.
7. Opieka społeczna.
8. Bezpieczeństwo publiczne i przeciwpożarowe.

Finanse gminy, funkcjonowanie urzędu Gminy i Miasta, jednostek podległych i pomocniczych Gminy.

W celu lepszego funkcjonowania administracji samorządowej - urzędu gminy, w dalszym ciągu należy rozbudowywać system informatyczny poprzez zakup nowych komputerów, zakup niezbędnych programów komputerowych a przede wszystkim programu "Kadry", programu do ułatwienia obsługi ludności w zakresie dodatków mieszkaniowych, programu do sporządzania list wyborczych, programu do tworzenia Biuletynu Informacji Publicznej i strony internetowej. Pilnego remontu wymaga sala posiedzeń, jak też niektóre biura urzędu Gminy. Poprzez stałe dokształcanie pracowników Urzędu będziemy dążyć do lepszej obsługi interesantów jak tez do realizacji zadań administracyjnych. W dalszym ciągu należy dążyć do przygotowania do sprzedaży mienia gminnego - terenów inwestycyjnych, jak też nieruchomości zabudowanych. Należy doskonalić system organizacyjny Urzędu zapewniając stały nadzór nad jednostkami organizacyjnymi Gminy. Będziemy dążyć do uaktywnienia działalności Rad Osiedli i Rad Sołeckich włączając te jednostki do procesów tworzenia prawa miejscowego poprzez stałe konsultacje projektów uchwał - w szczególności uchwał budżetowych, uchwał około budżetowych i zmian w planach zagospodarowania przestrzennego Gminy.

Gospodarowanie mieniem gminnym.

Komunalizacja mienia gminnego i bieżąca dokumentacja pozwala nam na zagospodarowanie tego mienia poprzez:
1. adaptacje budynku przy ul. Mickiewicza na Regionalne Centrum Wikliniarstwa z muzeum wikliniarstwa, biblioteką z czytelnią i stanowiskami multimedialnymi. Środki budżetowe zechcemy pozyskiwać z:
- budżetu gminy,
- Ministerstwa Kultury,
- sponsorów i Korporacji Wikliniarskiej "Rudnik nad Sanem",
2. przygotowanie do sprzedaży lub adaptacji dla potrzeb gminnych budynków ( Małopolskiego Przedsiębiorstwa Produkcji Wikliniarskiej "Wikplast -Las", budynku przy ul. Grunwaldzkiej, budynku w sołectwie Przędzel - Kolonia przy ul. Ulanowskiej)
3. przygotowanie do sprzedaży pozostałych działek pod budownictwo mieszkaniowe,
4. pozyskiwanie inwestorów chcących prowadzić działalność gospodarczą ( przemysłową, handlową i rolniczą) na gruntach mienia gminnego.

Rozwój infrastruktury zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji komunalnych w zakresie ochrony środowiska.

Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, Strategii Rozwoju Gminy i wieloletniego programu inwestycyjnego, Rada Miejska w Rudniku nad Sanem w dalszym ciągu realizować będzie inwestycje:
1. w zakresie poprawy ochrony środowiska jak też stopy życiowej Wspólnoty Samorządowej takie jak:
a) budowa kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Stróża czyli etap "Va" gdzie przewiduje się wykorzystać środki finansowe pochodzące z budżetu Gminy jak też środki z Funduszy Europejskich - SAPARD-u oraz mieszkańców,
b) budowa kanalizacji sanitarnej etap "V b" obejmujący ulice Mickiewicza tzw. "dwór", ul. Kordeckiego (za torami); inwestycję tą planujemy wykonać przy udziale środków SAPARD-u, budżetu wojewody oraz mieszkańców ,
c) budowa kanalizacji sanitarnych w sołectwach -Przędzel, Przędzel Kolonia, Chałupki i Kopki,
d) rozbudowa sieci wodociągowej w Rudniku nad Sanem, oraz dążenie do połączenia sieci wodociągowej od strony miasta Rudnik nad Sanem z siecią wodociągową Kopek wynikiem czego będzie oddzielenie się Gminy Rudnik nad Sanem od wspólnej sieci wodociągowej Gminy Krzeszów i Nowa Sarzyna; środki finansowe na realizacje tej inwestycji Rada planuje pozyskać od mieszkańców, którzy będą dokonywać przyłączy, z budżetu Gminy, SAPARD-u i budżetu Wojewody.

2. w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach:
a) budowa drogi gminnej w sołectwie Kopki - ul. Zagórna, środki finansowe przeznaczone na ten cel chcemy pozyskać z SAPARD-u,
b) budowa drogi gminnej w Rudniku nad Sanem - ul. Kordeckiego, środki finansowe przeznaczone na ten cel planujemy pozyskać dodatkowo z SAPARD-u,
c) dążenie do wymiany nawierzchni chodników w centrum miasta, gmina powinna partycypować w realizacji tego zadania,
d) dążenie do kapitalnego remontu mostu wraz z jazem na rzece Rudna w ciągu ul. Mickiewicza w Rudniku nad Sanem zadanie powinno być wykonane ze środków Wojewódzkiego Zarządu Gospodarki Wodnej i Melioracji w Rzeszowie, jednak należy przewidzieć partycypowanie w tym przedsięwzięciu'
e) należy w każdym roku w budżecie Gminy zabezpieczać środki budżetowe na renowację i naprawę ulic na terenie całej Gminy'
f) po wykonaniu wodociągu osiedla "Piaski" należy poczynić starania w celu pozyskania środków finansowych na budowę ulic: Kościuszki do końca, Wojska Polskiego, Powstańców Styczniowych, Wrzosowej i Hompescha oraz ul. Grota Roweckiego, Okulickiego i Głowackiego.

Oświata.

Dążyć należy w dalszym ciągu do poprawy bazy oświatowej. Priorytetowym zadaniem stojącym przed Radą Miejską to zakończenie rozbudowy Publicznego Gimnazjum w Rudniku nad Sanem a przede wszystkim zapewnienie odpowiednich warunków do nauki i prowadzenia zajęć wychowania fizycznego dla 550 uczniów gimnazjum. Zadanie to musi być finansowane z budżetu Gminy jak też z innych źródeł. Należy czynić starania by pozyskać jeszcze pieniądze z Kontraktu Wojewódzkiego jak też z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu Następnym bardzo ważnym zadaniem stojącym przed Radą obecnej kadencji jest ukończenie rozbudowy Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopkach przez co zostaną stworzone lepsze warunki do nauki w tej szkole. Podobnie jak w poprzednim przypadku środki finansowe musimy zabezpieczyć w budżecie Gminy jak też czynić starania o pozyskanie pieniędzy z innych źródeł finansowania - zamierzamy pieniądze uzyskać z Banku Światowego. W każdorocznym budżecie Gminy musimy zabezpieczać pieniądze na remonty bieżące już istniejącej bazy oświatowej w Gminie, doposażenie klasopracowni. W okresie kadencji przeprowadzić dzieci PSP NR 2 do dawnego budynku szkoły przy ul. Piłsudskiego 7.

Kultura i Sport.

W zakresie Kultury należy:
1. dążyć do dalszego poszerzania zajęć cyklicznych w Miejskim Ośrodku Kultury i Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem,
2.dążyć do jak najszybszej adaptacji budynku przeznaczonego na Regionalne Centrum Wikliniarstwa,
3. w zakresie sportu powinniśmy zmierzać do lepszego wykorzystania istniejących obiektów sportowych Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Rozwój inicjatyw gospodarczych i promocja Gminy.

Rozwój inicjatyw gospodarczych i promocja Gminy powinna w działaniu Rady przejawiać się w:
1. ścisłej współpracy z ośrodkami promocyjnymi w celu wypracowania działań promujących region,
2. promocji wikliniarstwa,
3.uczestnictwie przedstawicieli Gminy w różnego typu wystawach w kraju i za granicą wraz z promocją produktu lokalnego "wyrobów wikliniarskich" przyczyni się do popularyzowania naszego regionu jak też ewentualnego eksportu wyrobów wikliniarskich,
4. rozwijanie i uatrakcyjnianie corocznych obchodów dni miasta pod nazwą "Wiklina - Rudnik nad Sanem",
5. eksponowaniu miasta i gminy na wystawach i spotkaniach wojewódzkich, regionalnych i międzynarodowych szczególnie podczas spotkań z zaprzyjaźnionym słowackim miastem Gelnica,
6. współpracowaniu ze Stowarzyszeniami działającymi na rzecz promocji miasta i gminy.

Opieka społeczna.

W zakresie opieki społecznej Rada powinna zmierzać do:
1. utworzenia na terenie miasta jednostki pielęgniarsko - opiekuńczej na bazie posiadanych budynków wchodzących w skład majątku gminnego do realizacji tego zadania potrzebne są środki budżetowe, o które zamierzamy zabiegać w województwie,
2. wspierania działalności organizacji pozarządowych w zakresie rozwoju różnych form pomocy społecznej,
3. w oparciu o istniejący Ośrodek Opieki Społecznej nadal będziemy dążyć do poszerzenia zakresu świadczenia usług dla ludzi starszych, przewlekle chorych i samotnych,
4. w ramach posiadanych środków budżetowych będziemy pomagać rodzinom wielodzietnym.

Bezpieczeństwo publiczne i przeciwpożarowe.

W zakresie bezpieczeństwa publicznego Rada powinna przede wszystkim wytypować miejsca najbardziej niebezpieczne w gminie i mieście, poczynić starania zmierzające do pozyskania środków finansowych na zakup i montaż "progów zwalniających". W tym celu należy jeszcze ściślej współpracować ze Stowarzyszeniem "Bezpieczny Powiat". Rada powinna dążyć do pozyskania środków finansowych na wydłużenia czasu oświetlenia ulicznego w porze nocnej.

Mamy cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w tym trzy włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Fakt ten zobowiązuje nas do ciągłego wspierania finansowego tych jednostek. Rada Miejska w okresie obecnej kadencji powinna dążyć do pozyskania lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego i karosacji ciężkiego samochodu bojowego w jednostce OSP w Rudniku nad Sanem co przyczyni się do większego bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Gminie.

Ochrona Środowiska Naturalnego.

W zakresie ochrony środowiska naturalnego będziemy dążyć do uregulowania gospodarki odpadami, zmierzać do tego będziemy poprzez zakup samochodu - specjalistycznego sieciarki oraz poprzez segregację odpadów stałych. Oprócz wszystkich zadań wymienionych w powyższym programie Rada Miejska będzie realizować zadania wynikające z ustawy o samorządzie gminnym jak też wynikające z potrzeb Wspólnoty Samorządowej.